Amikor 2010 szeptemberében világossá vált, hogy az ír bankrendszer megmentéséhez nem elegendő az ír állam ereje, a kormánynak külső segítséghez kellett folyamodnia. Az ehhez szükséges felújított stabilizációs programot az Európa 2020 stratégiához kapcsolódó Nemzeti Reformprogrammal együtt 2011 áprilisában nyújtotta be az EU Bizottságának, amelyeket az el is fogadott.
Fordítás/Translation
Dear Visitor, you can read my blog articles on any language you want with the help of the Google Translator. Select the language on the right side in the "Translate" module.
Kedves Látogató, blogbejegyzéseimet lefordíthatja bármely nyelvre a Google Fordító segítségével. Válassza ki a nyelvet a jobb oldalon található "Translate" modulban.
Kedves Látogató, blogbejegyzéseimet lefordíthatja bármely nyelvre a Google Fordító segítségével. Válassza ki a nyelvet a jobb oldalon található "Translate" modulban.
2011. december 24., szombat
Görögország - megszorítások
A média olyan szenzációként ad hírt a megszorításokat tartalmazó 2012-es görög költségvetés december 6-i parlamenti elfogadásáról, mintha az meglepő volna. Pedig az eredmény már azóta borítékolva van, amióta a parlamenti pártok összezárták soraikat a programról tartandó népszavazás elkerülése végett, és november 11-én egy brüsszeli technokratát emeltek a görög kormány élére az örökké mosolygós egykori ECB-alelnök Lukasz Papademosz személyében. Papademosz 1994 és 2002 májusa között a görög jegybak elnöke is volt.
2011. november 2., szerda
Hol a válság – ki fizet, és főleg miből?
A válsággal és „kezelésével” kapcsolatban ma a vezető szemlélet az, hogy az embereknek le kell nyelni a megszorításokat, vagyis csökkenteni a bérből, fizetésből és segélyből élők életszínvonalát, mert túlköltekeztek, és az állam bevételei nem elegendők ezekre a „luxus”-kiadásokra. A homlok egyenesen ellenkező, de – legalábbis a főáramú médiában – kisebbségi nézet szerint a luxusfogyasztást kell csökkenteni, meg kell szorítani a profitot, ne éljen sokszorosan jobban a társadalom törpe kisebbsége, mint a többség.
2011. augusztus 10., szerda
Sex and world politics
Standing accused of sexual offenses, Dominique Strauss-Kahn (DSK) resigned a few weeks ago as the IMF's Managing Director. In this way, sex has become the determining factor of the world's policy-making, adding uncertainty to the outcome of the IMF's management re-organisation, already started at the time of DSK. Indeed, the vital question resulting from the change of IMF's managing director, is when the interests of the developed countries will be relieved of the institution’s leadership position. Will the IMF's management be more balanced, reflecting changed global power relations, and will its policy change accordingly? If so, what will happen to the role of the dollar and the euro as reserve currencies, together with the U.S. and Europe's global economic weight. Will the emerging regions, especially China, gain greater influence in the institution?
Sexualité et politique mondiale
Il y a quelques semaines l’accusé de crimes sexuels Dominique Strauss-Kahn (DSK) a résigné ses fonctions de directeur d’FMI. Ainsi la sexualité est devenue le formateur de la politique mondiale, car la question est ouverte sur le sort des réarrangements commencés à l’ère de DSK dans la direction de l’ FMI. En effet dans le ménage de l’IMF c’est une vraie question et non indépendante du changement de directeur : quand se relèvent les intérêts de pays développés au poste de dirigeant de cet établissement. Devient la direction de l’FMI plus équilibrée en reflétant les rapports des forces globaux changés, change-t-elle de sa politique conformément à cela ? Si oui, qu’est ce qui se passera quant au rôle de devise en réserve de dollar et d’euro et aussi quant au poids des USA et d’Europe dans l’économie mondiale ? Est-ce que les régions, avant tout la Chine auront une influence plus grande dans cette institution ?
Situation euros(c)eptique
Le sepsis démarre par une inflammation dans un point précis du corps, en se développant il envahit d’autres organes, détruit leurs cellules, et avec forte fièvre et souffrance enfin il conduit à la mort du malade. L’inflammation originale sur le corps de l’euro est la Grèce, mail l’agent pathogène n’est pas elle.
2011. július 11., hétfő
A válság anatómiájához – Írország prizmáján keresztül
Félperifériás gazdaságként Írország a működőtőkeimport révén függő módon, de sikeresen ágyazódott be a neoliberális globalizáció menetébe, és ezért következetesen végigjárta azt az utat, amely a válsághoz vezetett. Ha úgy tetszik „klasszikus” válságciklust írt le, ami a végén szükségképpen pénzügyi válságként tört a felszínre. Közben azonban növelte a munkavállalóknak juttatott rész (a bérek, illetve a teljes munkakompenzáció valamint a szociális juttatások) arányát a GDP-ben. Hasonlóképpen tett Görögország és Portugália is, míg Spanyolország e rátákat ugyan nem növelte, viszont 2003 után kevésbé csökkentette, mint a sikeres gazdaságok, például Németország, Ausztria, Luxemburg vagy Belgium. Ezzel a négy félperifériás európai ország relatív versenyképességi pozíciója romlott, amit nem tudtak valutájuk értékének változtatásával kompenzálni. Mai válságuk oka tehát a félperifériás, függő helyzet, a versenyképesség rovására tett jóléti engedmények és az euró. Mindezt megfejeli a válságkezelés, amely a belföldi kereslet szűkítésével a korábbi pályára való visszaállást célozza, tehát csak újraindít egy újabb válságig vezető kört. A cikk mindezt a négy közül a legversenyképesebb hírében álló Írország példáján mutatja be közelebbről.
A válság anatómiájához – Görögország esete
Az Unió perifériális gazdaságai bajban vannak. Görögország az államcsőd szélén áll, de a többi sincs nagyon távol attól.
Mi az oka ennek a mizériának? Mindenekelőtt Görögország esete izgatja a világ dolgait megérteni szándékozókat, pedig bármennyire is sok sajátos vonást mutatnak az egyes országok, a magyarázó okok az általánosban keresendők.
2011. június 29., szerda
A magyar kormány nyugdíjtervezete 2011 – a neoliberalizmus győzelme
A kormány 2010-ben államosította a magánnyugdíj-pénztárakat, mondván, hogy a bizonytalanból a biztos, szolidaritás alapú rendszerbe vezeti vissza az embereket. Mint Selmeczi Gabriella 2010 novemberében az InfoRádiónak elmondta: „szolidaritás alapú lesz a nyugdíjrendszer … a kormány választási lehetőséget kínál … az állami rendszer a szolidaritáson alapul, azaz, aki ezt választja, az lesz jogosult majd állami nyugdíjra. Akik maradnak a magánnyugdíj pénztári rendszerben, azok az új rendszer létrejöttével elveszítik az állami nyugdíjra szóló jogosultságukat. Tudni kell, hogy az eddigi vegyes nyugdíjrendszer 75 százalék állami, 25 százalék magánnyugdíjon alapult. Az állami rendszerben is lesz egyéni számla... de ez csak nyilvántartási célú, és nyugdíj-megállapítási szabályok nem változnak. Az így megszerzett nyugdíj-jog örökölhető lesz a házastársnak, gyermekek esetében marad az árvaellátás rendszere.”
2011. június 21., kedd
Jöjjön már Bruce Willis! - Avagy hol az USA aranya?
A nagyvilágban már régóta beszélnek arról, vajon van-e, és ha igen, mennyi fizikai aranytartaléka az USA-nak. A hír, összefüggésben Strauss-Kahn menesztésével, nemrégiben hazánkat is elérte – a késedelem fényes jele a világgazdaságban elfoglalt perifériális helyzetünknek.
Lehetséges, hogy tényleg üres a híres Fort Knox (erőd), ahol az USA aranytartalékait tárolják, és ezt megtudta volna Strauss-Kahn? Krimibe illő kérdés, megfejteni nem is tudjuk, hacsak Bruce Willis segítségét nem kérjük, de a szenzációs hír alkalmat ad rá, hogy poros, kutya-macska perpatvaroktól hangos falunkból kitekintsünk a világra.
Szex és világpolitika
A szexuális bűncselekménnyel megvádolt Dominique Strauss-Kahn (DSK) pár hete mondott le az IMF igazgatói tisztjéről. Így vált a szex a világpolitika formálójává, hiszen most nyitottá vált, hogy mi lesz a sorsa DSK idején az IMF irányításában megindult átrendeződésnek. Ugyanis az IMF háza táján az igazi, és az igazgatóváltástól nem független kérdés az, mikor váltják le a fejlett országok érdekeit az intézmény vezető posztjáról. Kiegyensúlyozottabb, a
2011. május 6., péntek
Eurosz(k)epszis
A szepszis kezdetben a test valamely részének gyulladásaként jelentkezik, de lassan átterjed az egész szervezetre, lebontja annak sejtjeit, és végül magas láz és szenvedés közepette a beteg halálához vezet. A kezdeti gyulladás az euró testén Görögország, de a kórokozó nem ő maga.
2011. február 11., péntek
Összeomlik Róma…?
A rabszolgatartás önmagát túlélt rendszere elkerülhetetlenül a Római Birodalom belharcaiba, kettészakadásába, meggyengülésébe torkollott. 455-ben a vandálok feldúlták Rómát, majd Odoaker, az Attila udvarában felnőtt germán hadvezér 476-ban elűzte Romulus Augustulust. A Nyugat-Római birodalom kimúlt. Közel ezer évvel később, de hasonló sorsa jutott az egykor volt Római Birodalom keleti fele is...
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)